Czy stres powinno się zwalczać czy oswajać? Eliminować czy unikać?
Kelly McGonigal psycholog zdrowia, autorka m.in. książek i wystąpień na temat stresu ma misję pomagania ludziom żyć w zdrowiu i szczęściu. Wiele lat zajmowała się uczeniem ludzi, jak zwalczać stres, jak go w życiu eliminować. Tłumaczyła, że stres jest chorobą, że zwiększa ryzyko niemal wszystkich chorób. Widziała w stresie samo zło i traktowała jako największego wroga. Ale…
Jaki jest ciąg dalszy tej historii? Dlaczego ekspertka zmieniła swoje podejście?
Moc stresu!
Po 10 latach praktyki Kelly całkowicie zmieniła swoje podejście do stresu, bowiem zdała sobie sprawę, że to czego uczy może przynosić więcej szkody niż pożytku. Odkryła bowiem, jak ważna w pracy ze stresem jest samoświadomość, zrozumienie stresu i wykorzystanie mocy, którą on niesie ze sobą.
W swoich pracach Kelly powołuje się na badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych, w których w ciągu 8 lat przebadano 30 000 dorosłych osób, zadając im dwa pytania:
- „Ile stresu doświadczyłeś w swoim życiu w ciągu ostatniego roku?”
- oraz „Czy wierzysz, że stres jest szkodliwy dla Twojego zdrowia?
Szukano związku między wiarą w szkodliwość stresu, ilością stresu i śmiertelnością wśród osób badanych.
I uwaga teraz nadchodzi najlepszy kawałek!
Okazało się bowiem, że ludzie, którzy doświadczali silnego stresu w życiu mieli o 43% większe prawdopodobieństwo śmierci, ALE…. dotyczyło to tylko tych osób, które WIERZYŁY, że stres jest szkodliwy dla ich zdrowia!
Zaskakujące, nieprawdaż?
Zmiana nastawienia wobec stresu może powodować zmianę jakości życia i stanu zdrowia.
By iść w tym kierunku potrzebujemy oswoić stres czyli rozłożyć go na czynniki pierwsze i poznać lepiej, a następnie wypracować swoje własne praktyki na spotykanie go niemal każdego dnia. Bo stres jest z nami niemal stale. To naturalna, uzasadniona ewolucyjnie skłonność naszego mózgu. By choć odrobinę zmniejszyć wpływ stresu na nasze życie warto zrozumieć, jak on działa i wprowadzić kilka prostych ćwiczeń. To, czego uczy Porozumienie bez Przemocy, to praktyka wdzięczności – jest to jedna z prostych technik, pomagająca mózgowi przestawić się na inne, nowe tory. Wyrażanie wdzięczności, zauważanie tego, co dobre, świętowanie zaspokojonych potrzeb, empatia dla tego, co nas cieszy, a nie tylko dla potrzeb, które nie zostały zaspokojone – to praktyka, która dzień po dniu przynosi więcej dobrego stanu i pogody ducha.
Praktyk jest znacznie więcej!
Kieszonkowy Kurs Oswajania Stresu
Jak więc OSWOIĆ STRES? Zapraszamy Cię na 8-tygodniowy kurs online w tym temacie. Już we wrześniu rusza KIESZONKOWY KURS OSWAJANIA STRESU – stworzony przez dwie ekspertki z zakresu neurobiologii, neuroplastyczności i zarządzania stresem, które łącząc to podejście z Porozumieniem bez przemocy chcą dawać uczestnikom warsztatów konkretne narzędzia zwiększania jakości życia, by iść krok po kroku w stronę DOBREGO-STANU.
Szczegółowe informacje oraz zapisy
TUTAJ.