Jak polepszać jakość życia na co dzień?
Myśli w naszej głowie są, będą i w sumie to dobrze, bo dzięki nim możemy chwila po chwili praktykować bycie z myślami, zamiast bycia swoimi myślami.
E. Tolle napisał w „Potędze teraźniejszości” o tym, jak ważne dla jakości naszego bycia jest świadome używanie umysłu po to, by to nie umysł używał nas.
Świadomość tego, co w danym momencie się dzieje, zauważanie co dzieje się w umyśle – myśli, w ciele – emocji i doznań płynących z ciała, pozwala być – po prostu być lub aż być.
Wracaj do obecnej chwili
„Bycie” wydaje się proste, a jednocześnie potrzebujemy regularnej praktyki wracania do chwili obecnej. Nasz mózg bowiem ma tendencję do nadmiernego skupiania się na tym, co nie działa, tym co jest negatywne, tym czego powinniśmy się obawiać, lękać.
Wystarczy chwila nieuwagi i spirala myśli rozkręci się w naszym umyśle. Zniknie to co jest – fakty i otaczająca rzeczywistość, na rzecz tego, co widzi i interpretuje nasz umysł.
Czemu mielibyśmy chcieć to zmieniać? Historie, które są produkowane w naszym umyśle zazwyczaj nam nie służą. Nie pomagają nam zadbać o jakość i zadowolenie życia. Trudne lub niemal niemożliwe jest w takim stanie cieszyć się z tego co jest, bo łatwiej widzimy to, czego nie ma, co powinno być inaczej. To tak jakbyśmy stale prowadzili audyt swojego życia w poszukiwaniu luk i niedociągnięć. Nawet jak nie znajdujemy ich to i tak nie potrafimy się z tego ucieszyć. Gdzieś z tyłu głowy jest myśl, że na pewno one są, tylko jeszcze do tych luk nie dotarliśmy.
Świadomy wybór
Teraz, gdy już wiesz do jakiego patrzenia na świat nawykowo wciąga Cię umysł i mózg, zapraszamy do świadomego wyboru zwiększania jakości swojego życia. Cieszenia się tym co masz, a nie martwienia się tym, czego nie ma.
Skoro czytasz ten artykuł, masz możliwość korzystania ze sprzętu elektronicznego, internetu i chwili dla siebie. Oj tak, wiemy że nie za długo i nie zawsze wtedy, kiedy chcesz. Lecz tu i teraz masz ją. Uciesz się z niej. Zobacz jak to jest zauważyć to przyjemne uczucie czytania tylko dla siebie. Poczuj to w ciele. Doświadczaj uczucia przyjemności z możliwości sięgania po informacje, na które masz ochotę lub które Cię ciekawią. Jeśli tylko zobaczysz nadciągające czarne myśli, oceny, niezadowolenie, pozwól by przepłynęły przez Twój umysł, lecz nie podejmuj z nimi dialogu. Ciesz się tym, co jest.
Powodów do radości jest wiele
A powodów do radości jest wiele. Możesz wziąć oddech. Żyjesz i masz, chwila po chwili, nieograniczony dostęp do powietrza. Czyż to nie wspaniałe? Poczuj jaką radość może przynieść ten fakt.
Dlaczego prosimy byś się cieszył z potocznie „uważanych za oczywiste” rzeczy? Bo to te drobne radości mają znaczący wpływ na jakość naszego życia. Jeśli będziesz widzieć co masz, co umiesz, Twoje poczucie zadowolenia wzrośnie. Wzrosną Twoje możliwości uczenia się nowych rzeczy, budowania relacji na jakich Ci zależy i wiele innych aspektów życia. Dlaczego tak się dzieje? Bo kiedy mamy poczucie bezpieczeństwa, zadowolenia z życia, mamy większy dostęp do zasobów wewnętrznych. Rośnie nasza otwartość, odwaga, kreatywność, zdolność łączenia faktów – stajemy się lepszą wersją siebie.
Korzyści z praktyki uważności zostały zbadane naukowo przez zachodnich badaczy i empirycznie przez wschodnich mędrców i mistrzów.
Codzienna praktyka
Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz zamieszkać w jaskini i medytować całe lata.
Żeby doświadczyć zwiększenia dobrostanu, zmniejszenia stresu i wymienionych wyżej korzyści możesz zacząć od 5-10 minut dziennie praktyki mindfulness. Możesz też wiele razy dziennie praktykować wdzięczność. Możesz każdego dnia zauważać pozytywy i cieszyć się nimi.
Te praktyki jednorazowo nie zmienią naszego życia. Jest z nimi jak z myciem zębów. Nikt dokładnie nie potrafi określić jak długo można nie myć zębów bez negatywnych skutków. Nie ma też żelaznej zasady ile razy dziennie dobrze jest myć zęby. Jedno jest pewne, że to jest codzienna praktyka. Tak samo jest z praktykami uważności, obecności, wdzięczności i przyjmowania dobra. Przyniosą rezultaty jeśli staną się częścią naszej codzienności.
To właśnie w codzienności budujemy nasz dobrostan, spokój, zadowolenie i relacje. Mamy wpływ na chwile i możemy się o nie zatroszczyć, a one złożą się na miesiące, lata i całe nasze życie.