Oswoić stres uważności, czyli jak codziennie dbać o jakość swojego życia

Oswoić stres uważności

Jak oswoić stres uważności?

Czyż nie byłoby wspaniale mieć w życiu więcej spokoju, lekkości i szczęścia? Jak jednak to osiągnąć mając przepełnione grafiki, szybkie tempo życia i wielość ról oraz zadań? Czekanie na moment aż to wszystko minie i wtedy to już na pewno będzie spokojnie nie jest optymalną w naszym przekonaniu strategią. W obecnych czasach stres jest i będzie, a wyzwanie polega nie jak go wyeliminować tylko zrozumieć i oswoić.

Kilka słów o tym jak działa nasz mózg

Ludzki organizm jest niezwykle fascynującym systemem organów i układów wzajemnie na siebie wpływających i współpracujących ze sobą. Za każdym razem gdy uświadamiamy sobie ogrom i złożoność procesów, które w naszym organizmie zachodzą niemal niezauważalnie czujemy wdzięczność i ciekawość i pewnie dlatego chcemy krok po kroku zrozumieć jak działa nasz system zwiadowczy czyli mózg, po to by tą wiedzę wykorzystać w dbaniu o większy spokój i szczęście w życiu.

Zacznijmy od tego, że neurony czyli komórki układu nerwowego nieustanie przetwarzają informację i przekazują je innym układom i organom. Neurony łączą  się z innymi neuronami tworząc niezwykle złożone sieci  neuronalne.

Chcemy zwrócić Twoją uwagę na to  jak skomplikowany system znajduje się  w czaszkach ludzkich. Neurobiolodzy szacują, iż mamy ok 100 mld neuronów, a każdy z nich tworzy od 1000 do 10.000 połączeń z innymi komórkami układu nerwowego w mózgu co daje nam niemal nieskończoną liczbę stanów w jakich może znajdować się ludzki mózg. Czy nie jest to fascynujące?

To co robisz, myślisz czy czujesz za każdym razem aktywuje określone sieci neuronalne w mózgu. Dobra wiadomość jest taka, że ludzki mózg uczy się na doświadczeniu i dzięki temu niemal przez całe życie może się rozwijać i zmieniać. Neurobiolodzy nazywają tą cechę mózgu neuroplastycznością.

Przeczytaj cały artykuł na stronie NVC Lab.

LINK DO ARTYKUŁU